Állítólag Jekatyerinburg az orosz dizájn központja. Itt működik az Uráli Állami Építészeti és Művészeti Akadémia, ahol Vagyim Kibargyin elismert kortárs orosz dizájner is végzett.
A városban sétálgatva ezt a vélekedést azért nem lehet egyértelműen megerősíteni. Kétségtelen, hogy a legváratlanabb helyeken nőnek ki a földből újabb és újabb felhőkarcolók, ám azok esztétikai és építészeti értéke, minősége szerintem erősen megkérdőjelezhető. Az új épületek mint valami idegen testek pöffeszkednek az alacsonyabb, régi házak között. Helyenként régi faházak közvetlen szomszédságában emeltek közel 20 emeletes üvegtornyokat. Érdekes, hogy itthon egyáltalán nem szokott zavarni az, ha két régi épület közé beékelődik egy modern, de talán azért, mert azok az épületek mindig arányban állak egymással, míg az oroszokra a mértékletesség egyáltalán nem jellemző.
A legmagasabb toronyház mindenhonnan látszik
A belvárosban, műemlék faházak szomszédságában
Szerintem az építészettel is úgy vannak, mint sok más dologgal, ha valami jó nagy, vagy legalább sokba került, akkor az már jó is. Pedig néha nekik is érdemes lenne megfontolni, hogy a kevesebb néha több.
Unalmas új házak
Toronyház a sétálóutca közepén
Az új épületeknek amúgy nem is a méretük a legnagyobb problémájuk, hanem az, hogy fantáziátlan terveket valósítanak meg, szemmel láthatóan nem túl minőségi anyagokból. Az egész valahogyan egy baltával szabott, elnagyolt építészet képzetét kelti bennem.
Zsidó közösségi ház és zsinagóga
Modern filmpalota
Az irodaházak még úgy ahogy próbálják utánozni a nyugaton látott mintákat, de a lakóházakban alig történt előrelépés a panelos építkezéshez képest. Jellegre ugyanolyan unalmas, színes téglákkal burkolt magas házakat építenek szerte az országban.
Épülnek az új toronyházak
Mindenhol ilyesmiket látni
A kreatív dizájn talán a köztereken mutatkozott meg egy kicsit a városban. Üde színfoltja a városnak a korábban már említett Beatles-emlékmű vagy a betontömbökből kialakított billentyűzet-szobor, amit sajnos véletlenül elkerültünk. De eddig például csak itt láttam Klimt-reprót aluljáró falára felfújva.
Az aluljáró legalább érdekes
A város amúgy az ott eltöltött három nap alatt kellemes, élhető város benyomását keltette bennem. Hiába van már Ázsiában, sokkal európaibb, mint Izsevszk. Jekatyerinburgban van például Oroszország legkisebb metróvonala, a maga 7 állomásával, amelyet jelenleg bővítenek újabb négy állomással. A neten egyébként találtam ambíciózus terveket a jövőre nézve, melyek szerint további állomásokkal és újabb két vonallal bővítenék a jelenlegi metrót. De szerencsére még nem tartanak itt, ezért használható maradt a felszíni tömegközlekedés is.
Villamos a cirkusz előtt
A turistáskodáshoz amúgy nem nagyon volt szükség közlekedési eszközökre, mert a belvárosban még minden kényelmesen elérhető távolságra van egymástól. Kellemes volt, hogy Pétervárral ellentétben több helyen alakítottak ki sétálóutcákat vagy forgalomtól elzárt területeket, ahol nyugodtabban lehetett andalogni.
A jekatyerinburgi Andrássy út